Art.nr 133NABEK5MUW240
OAK BISBEE
3-strip oak floor with a chestnut-brown stain that enhances the natural grain for a timeless look. Silk lacquer adds a polished appearance while providing durable, low-sheen protection.
3-strip
Satin finish
2423 mm x 200 mm x 13 mm
Quantity
sq. ft
pcs
Total: 36.597 sq. ft
1 pack = 36.597sq. ft
StockStatusFutureAvailability
Kährs and installers recommend calculating an additional 5% to the sq. ft needed due to cutting waste
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 2.6 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 7/8" inches |
| Item Length Imperial | 95 3/8" inches |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Silk matte finish |
| Features | Smooth |
| Color | Copper Brown |
| Wood species | White Oak |
| Facts | |
| Collection | Tres collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 20 years |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 2.6 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 7/8" inches |
| Item Length Imperial | 95 3/8" inches |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Silk matte finish |
| Features | Smooth |
| Color | Copper Brown |
| Wood species | White Oak |
| Facts | |
| Collection | Tres collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 20 years |