Art.nr 13106AEK1RKW185
OAK CARBON MATTE
Plank oak floor in smoky brown tones with light-to-dark variation and rustic knots. Brushed to enhance grain texture, with matt lacquer for glare-free protection and four-sided bevels for a classic look.
Plank
Microbeveled 4-sided
Brushed
Matte finish
1860 mm x 127 mm x 13 mm
Quantity
sq. ft
pcs
Total: 17.782 sq. ft
1 pack = 17.782sq. ft
StockStatusFutureAvailability
Kährs and installers recommend calculating an additional 5% to the sq. ft needed due to cutting waste
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 5" inches |
| Item Length Imperial | 73 1/4" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Cool Gray |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Canvas Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |
| LRV | 16 |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 5" inches |
| Item Length Imperial | 73 1/4" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Cool Gray |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Canvas Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |
| LRV | 16 |