Art.nr 151N5AEKP1KW240
OAK CRISP
White oak floor with a semi-transparent stain that reveals warm hues for a balanced, Nordic look. Brushed to enhance grain texture, with four-sided micro-bevels for a classic full plank appearance. Matt lacquer provides glare-free protection.
Plank
Microbeveled 4-sided
Brushed
Matte finish
2420 mm x 151 mm x 15 mm
Quantity
sq. ft
pcs
Total: 23.573 sq. ft
1 pack = 23.573sq. ft
StockStatusFutureAvailability
Kährs and installers recommend calculating an additional 5% to the sq. ft needed due to cutting waste
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 151 mm |
| Length | 2420 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 5 15/16" inches |
| Item Length Imperial | 95 1/4" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Bright White |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Element Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce/Alder |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 30 years |
| LRV | 49 |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 151 mm |
| Length | 2420 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 5 15/16" inches |
| Item Length Imperial | 95 1/4" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Bright White |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Element Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce/Alder |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 30 years |
| LRV | 49 |