Art.nr 153N6BEKM4KW240
OAK LOFT WHITE STRIP
Plank floor inspired by smooth vanilla ice cream with grey highlights. Softly applied stain reveals natural wood with knots and cracks, finished with an ultramatt surface.
3-strip
Brushed
Ultra matt lacquer
2421 mm x 200 mm x 15 mm
Quantity
sq. ft
pcs
Total: 31.323 sq. ft
1 pack = 31.323sq. ft
StockStatusFutureAvailability
Kährs and installers recommend calculating an additional 5% to the sq. ft needed due to cutting waste
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2421 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 7/8" inches |
| Item Length Imperial | 95 5/16" inches |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Brushed |
| Color | Warm Light |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Beyond Retro Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce/Alder |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 30 years |
| LRV | 47 |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2421 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 7/8" inches |
| Item Length Imperial | 95 5/16" inches |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Brushed |
| Color | Warm Light |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Beyond Retro Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce/Alder |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 30 years |
| LRV | 47 |