New
Art.nr 13106WEKC5KW185
OAK RUSSET WIDE MATT
Sophisticated warm brown oak with balanced shade. Features subtle grain patterns with smooth matte finish. Versatile design enhances spaces with timeless appeal.
Plank
Microbeveled 4-sided
Brushed
Matte finish
1860 mm x 7 mm x 13 mm
Quantity
sq. ft
pcs
Total: 26.221 sq. ft
1 pack = 26.221sq. ft
StockStatusFutureAvailability
Kährs and installers recommend calculating an additional 5% to the sq. ft needed due to cutting waste
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 7 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 1/4" inches |
| Item Length Imperial | 73 1/4" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Dark |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Canvas Wide Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 7 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 1/4" inches |
| Item Length Imperial | 73 1/4" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Dark |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Canvas Wide Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |