You are looking at the page for Trade Partners
- to see this page for Consumers, Click here
New
Art.nr LTCLRW4005-193
OAK SAFFRON PLANK
Warm copper-brown tones and a clean design give this oak floor a rich, sophisticated look. Stylish and on-trend, it adds depth and warmth to any interior.
Plank
Beveled 4-sided
Brushed
Ultra matt lacquer
1980 mm x 193 mm x 10 mm
$4.40/sq. ft
Price/Packaging $126.40 $126.40
incl. sales tax
To purchase this product, please reach out to our sales team for assistance.
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 193 mm |
| Length | 1980 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 0.6 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 5/8" inches |
| Item Length Imperial | 77 15/16" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Beveled 4-sided, Brushed |
| Color | Soft Brown |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Life Authentic Plank Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | Veneer |
| Core material | HDF |
| Resandable | No |
| Warranty | 15 years |
| LRV | 13 |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 193 mm |
| Length | 1980 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 0.6 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 5/8" inches |
| Item Length Imperial | 77 15/16" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Beveled 4-sided, Brushed |
| Color | Soft Brown |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Life Authentic Plank Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | Veneer |
| Core material | HDF |
| Resandable | No |
| Warranty | 15 years |
| LRV | 13 |