Art.nr 10128244
QUARTZ LINES 8244 TIGEREYE RED 12 X 24
Directional design that guides movement and adds visual structure. In a versatile 12" x 24" tile size, Quartz Lines is ideal for creating dynamic, architecturally refined interiors.
Healthcare
Education
Assisted living
Daycare
Office
Hospitality
Homogeneous quartz vinyl tiles
Tile
To purchase this product, please reach out to our sales team for assistance.
Product Facts
| Facts | |
| Application area | Healthcare, Education, Assisted living, Daycare, Office, Hospitality, Shopfitting |
| Color | Red |
| Format | Tiles |
| Warranty | 15 years |
| NCS Color | NCS 4235-Y69R |
| LRV | 17 |
| LRV range | 11-20 |
| General | |
| Product type | Homogeneous quartz vinyl tiles |
| Collection | Quartz Lines Collection |
| Dimensions | |
| Tile size | 12" X 24" |
| Width | 609.6 mm |
| Length | 304.8 mm |
| Thickness | 2 mm |
Product Facts
| Facts | |
| Application area | Healthcare, Education, Assisted living, Daycare, Office, Hospitality, Shopfitting |
| Color | Red |
| Format | Tiles |
| Warranty | 15 years |
| NCS Color | NCS 4235-Y69R |
| LRV | 17 |
| LRV range | 11-20 |
| General | |
| Product type | Homogeneous quartz vinyl tiles |
| Collection | Quartz Lines Collection |
| Dimensions | |
| Tile size | 12" X 24" |
| Width | 609.6 mm |
| Length | 304.8 mm |
| Thickness | 2 mm |