Art.nr 10128249
QUARTZ LINES 8249 CROCOITE RED 12 X 24
Directional design that creates visual flow and guides movement through a space. Available in a versatile 12" x 24" tile size, Quartz Lines is ideal for crafting dynamic, structured, and sophisticated interiors.
Healthcare
Education
Assisted living
Daycare
Office
Hospitality
Homogeneous quartz vinyl tiles
Tile
To purchase this product, please reach out to our sales team for assistance.
Product Facts
| Facts | |
| Application area | Healthcare, Education, Assisted living, Daycare, Office, Hospitality, Shopfitting |
| Color | Red |
| Format | Tiles |
| Warranty | 15 years |
| NCS Color | NCS 2764-Y92R |
| LRV | 11.8 |
| LRV range | 11-20 |
| General | |
| Product type | Homogeneous quartz vinyl tiles |
| Collection | Quartz Lines Collection |
| Dimensions | |
| Tile size | 12" X 24" |
| Width | 609.6 mm |
| Length | 304.8 mm |
| Thickness | 2 mm |
Product Facts
| Facts | |
| Application area | Healthcare, Education, Assisted living, Daycare, Office, Hospitality, Shopfitting |
| Color | Red |
| Format | Tiles |
| Warranty | 15 years |
| NCS Color | NCS 2764-Y92R |
| LRV | 11.8 |
| LRV range | 11-20 |
| General | |
| Product type | Homogeneous quartz vinyl tiles |
| Collection | Quartz Lines Collection |
| Dimensions | |
| Tile size | 12" X 24" |
| Width | 609.6 mm |
| Length | 304.8 mm |
| Thickness | 2 mm |