Art.nr 10618129
QUARTZ TEMA 8129 AMBER YELLOW 24 X 24
Minimalist design with a non-directional chip pattern in a rich color palette. Available in two versatile tile sizes, Quartz Tema offers endless design possibilities for creating sleek, contemporary interiors.
Healthcare
Education
Assisted living
Daycare
Office
Hospitality
Homogeneous quartz vinyl tiles
Tile
Tile size
To purchase this product, please reach out to our sales team for assistance.
Product Facts
| Facts | |
| Application area | Healthcare, Education, Assisted living, Daycare, Office, Hospitality, Shopfitting |
| Color | Yellow |
| Format | Tiles |
| Warranty | 15 years |
| NCS Color | NCS 2038-Y04R |
| LRV | 47.2 |
| LRV range | 41-50 |
| General | |
| Collection | Quartz Tema Collection |
| Product type | Homogeneous quartz vinyl tiles |
| Dimensions | |
| Length | 609.6 mm |
| Width | 609.6 mm |
| Thickness | 2 mm |
Product Facts
| Facts | |
| Application area | Healthcare, Education, Assisted living, Daycare, Office, Hospitality, Shopfitting |
| Color | Yellow |
| Format | Tiles |
| Warranty | 15 years |
| NCS Color | NCS 2038-Y04R |
| LRV | 47.2 |
| LRV range | 41-50 |
| General | |
| Collection | Quartz Tema Collection |
| Product type | Homogeneous quartz vinyl tiles |
| Dimensions | |
| Length | 609.6 mm |
| Width | 609.6 mm |
| Thickness | 2 mm |