Art.nr 13106AEK1BKW185
OAK TUFT MATTE
Oak Tuft features a 1-strip design and matt finish. Apperance is rustic, with knots and color variations from light to dark.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Oak Tuft features a 1-strip design and matt finish. Apperance is rustic, with knots and color variations from light to dark.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- Visual FinishUltra MatteSatin
- CharacterCalmExpressive
- Sun ExposureA look that enduresRefines its beauty with time
- MaintenanceInstall & AppreciateRequires some TLC
- InstallationEasy D.I.Y.Professional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 5" |
| Item Length Imperial | 73 1/4" |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Copper Brown |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Canvas Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |
| LRV | 25 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK TUFT MATTE in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.